CZŁOWIEK, WSPANIAŁA ISTOTA

Dziś chciałabym poruszyć taki temat. Czy warto być dobrym człowiekiem i co to znaczy?

Co znaczy być dobrym człowiekiem?

Hmm… Dobry, czyli jaki? Co to może oznaczać?

Czy aby być dobrym, trzeba dać się wykorzystywać? Czy trzeba zgadzać się na wszystko, czego chcą od nas inni? Czy trzeba dawać pieniądze każdemu, kto Cię o to poprosi? Czy to znaczy, że każdemu trzeba wierzyć w to co mówi? Czy może to oznaczać nie dbanie o siebie, tylko w to miejsce o innych, np. członków rodziny? Kiedy teraz to piszę,  to mam wrażenie, że podałam definicję „życiowej ciapy”, a nie dobrego człowieka.

Czy można powiedzieć o matce, która cały swój czas poświęca dziecku i nie daje mu poznać życia, a na dodatek nie robi nic dla siebie, że jest dobrym człowiekiem? Chyba takie właśnie są stereotypy, takie są jakieś nie zapisane oczekiwania dla matek. No bo co mówi się o matce, która wynajmuje opiekunkę dla kilkumiesięcznego dziecka i robi karierę? Czy kobieta może bez wyrzutów sumienia pomyśleć o sobie i o swoich przyjemnościach? Tak! Może. Lepszą będzie matką, żoną, córką, przyjaciółką, koleżanką, kiedy sama będzie czuła się dobrze. Kiedy będzie spełniona, będzie lepszym człowiekiem.

Czy dobry mężczyzna, to taki, który słucha się mamy w wieku 30 lat, mieszka z nią i robi to, co mama każe. Czy może po prostu czuje się zobowiązany, bo mama narzeka na swoją sytuację. Czy może lepiej czułby się, kiedy znalazłby fajną dziewczynę i poczuł się jak prawdziwy mężczyzna, czy nie lepszy mógłby być dla swojej mamy, kiedy miałby wspaniałą rodzinę.

Aby być dobrym człowiekiem trzeba najpierw być dobrym dla siebie, być zadowolonym ze swojego życia, wtedy łatwiej jest nam zauważyć krzywdę innych osób i łatwiej jest nam zareagować, ocenić sytuację i pomóc tym, którzy faktycznie tego potrzebują. Trudno jest pomagać, kiedy sami czujemy, że potrzebujemy pomocy, czy to fizycznej czy psychicznej.

Dobry człowiek pomaga, ale nie daje się wykorzystywać. Ocenia swoje możliwości realnie. Dobra matka musi robić coś dla siebie, czuć się zrealizowana i potrzebna, żeby mogła być dobra dla swoich dzieci i męża.

Dobry mężczyzna musi czuć się doceniony przez najbliższych, czuć, że jest silny, ważny i również potrzebny, wtedy będzie dobrym człowiekiem i nie będzie szukał „przygód” na boku.

Dobry człowiek sprawia, że ludzie w jego towarzystwie czują się dobrze.

Dobry człowiek powie, że coś robisz nie tak, zamiast złościć się na Ciebie, itp.

Czy warto być dobrym człowiekiem?

Czy warto każdego dnia sprawić komuś przyjemność? Czy warto poprawić komuś humor? Nie, nie musisz rozdawać gotówki (nawet powiedziałabym, że rozdawaniem gotówki możesz komuś zrobić krzywdę). Masz o wiele większą moc. Masz moc rozdawania dobrego samopoczucia. O ile lepsze będzie Twoje małżeństwo, kiedy Twoja druga połówka będzie czuła się dobrze i będzie wiedziała, że ją doceniasz? Czy można swojemu mężczyźnie powiedzieć, że jest wspaniały. Czy można swojej kobiecie powiedzieć, że ładnie dziś wygląda i że np. podobają Ci się jej usta. O ile lepsza będzie Twoja praca i atmosfera w pracy, kiedy Twoi współpracownicy będą czuli się dobrze?

Otóż jak widzisz, warto być dobrym człowiekiem. Takie jest moje spojrzenie na ten temat.

Warto też być realistą, ale o tym innym razem.

Reklamy

Zostaw ślad że byłeś i czytałeś, :) Chętnie też zaglądam do moich czytelników.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s